#fitness
Ako začať cvičiť vo fitku?
Nejeden raz ste sa odhodlávali do posilňovne, ale nakoniec ste si to aj tak premysleli so slovami: „Nabudúce. Nabudúce už pôjdem.“ Návšteva fitka nie je taká hrôzostrašná, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Áno, pravdepodobne budete spočiatku mierne stratení, ale kto nie? Aj tí ostatní ľudia, ktorí sa teraz v posilňovni hýbu tak prirodzene akoby boli doma, tam boli kedysi tiež prvýkrát. Preto sme pre vás pripravili užitočné tipy a informácie, ako sa na prvú návštevu posilňovne pripraviť, aby ste sa do nej vrátili s radosťou.
Vyberte si vhodnú posilňovňu
Skôr než sa bezhlavo pustíte navštíviť ktorúkoľvek posilňovňu v okolí, venujte dostatok času výberu tej správnej posilňovne. Toto je jedna z vecí, ktorú veľa začiatočníkov podceňuje, pretože sa ešte toľko nevyznajú a povedia si, že fitko ako fitko. No nie je to tak. V posilňovni budete pravidelne tráviť svoj voľný čas. Mala by vám preto poskytnúť všetko, čo pre svoj tréning potrebujete a hlavne by ste sa v nej mali cítiť príjemne. Čo treba zvážiť?
- Dostupnosť – predpokladáme, že posilňovňu budete navštevovať s určitou pravidelnosťou. Ak je posilňovňa tip top vybavená, no je od vás ďaleko a budete musieť zakaždým precestovať hodiny tam a späť, šanca, že vás to čoskoro začne otravovať, je vysoká. Zvoľte kompromis medzi vzdialenosťou a vybavenosťou.
- Vybavenie – pozrite si, ako je posilňovňa vybavená, aké má stroje a cvičebné pomôcky, ako je veľká a či je dostatočne priestranná.
- Ostatné služby – posilňovne dnes už nie sú len o fitness zónach, ale ponúkajú široké spektrum ostatných služieb, ako napríklad wellness so saunami, ponuku masáží či dokonca kryokomoru. Zrelaxovať svaly v bazéne alebo vírivke je príjemný bonus.
- Podmienky členstva – väčšina posilňovní funguje na princípe členstva, resp. permanentiek (mesačné či ročné). Ak si už nejaké členstvo vyberiete, tak sa na tú dobu zaviažete platiť vstupné. V niektorých prípadoch si dajte pozor aj na automatickú obnovu členstva.
- Posilňovňu si vyskúšajte – rozhodne neodporúčame vybrať si fitko len podľa obrázkov či videí na internete. Je to úplne iné, ako keď si v ňom reálne zacvičíte. Väčšina posilňovní ponúka jednorazový vstup práve pre to, aby ste si fitko mohli vyskúšať. Určite to párkrát využite predtým, než sa zaviažete členstvom.
Príprava na prvú návštevu posilňovne: Čo si so sebou vziať?
- Športové oblečenie
V prvom rade budete, samozrejme, potrebovať nejaké športové oblečenie. Nemusíte hneď vbehnúť do obchodu a nakúpiť drahé športové sety vo všetkých možných dizajnoch. Ale pokojne môžete, ak aj to je pre vás istý druh motivácie. Na začiatok vám však postačí niečo, v čom sa budete cítiť pohodlne. Oblečenie by malo byť dostatočne vzdušné, nemalo by vás v pohybe obmedzovať. No príliš voľné oblečenie, ktoré vás celých zahaľuje tiež nie je najvhodnejšie. Neuvidíte tak, ako sa vaše svaly hýbu a či správne vykonávate cvik.
- Obuv
Možno vás prekvapí, keď uvidíte v posilňovni niektorých ľudí cvičiť na boso. Cvičením na boso zlepšíte stabilitu chodidiel, členkov a do akcie zapojíte viac stabilizačných svalov. Má to svoje výhody, no treba povedať, že nie vždy je vhodné. Ak plánujete v posilňovni využívať aj bežiaci pás, kardio stroje a rôzne dynamické cvičenia s výskokmi, kvalitnú obuv budete potrebovať.
- Ostatné veci
Možno drobnosti, no pri cvičení ich oceníte. Odporúčame vziať si malý uteráčik, fľašu s vodou a možno budete potrebovať aj zámok na skrinku v šatni. Ak nie ste zvyknutí na činky, môžu sa vám už po prvom tréningu urobiť otlaky či pľuzgiere, a to vôbec nemusíte dvíhať ťažké váhy. V tomto prípade oceníte rukavice na cvičenie. Nezabudnite ani na slúchadlá s obľúbenou hudbou.
Potrebujete vôbec trénera alebo to zvládnete samy?
Na to, aby ste išli prvýkrát do posilňovne si nemusíte dohadovať stretnutie s trénerom, ale ak ste sa nikdy predtým nevenovali ani trochu cvičeniu a nemáte ani so sebou niekoho skúsenejšieho, kto by vám poradil, tréner nie je zlá voľba. Oplatí sa vám aspoň na niekoľko prvých vstupov. A prečo?
- Prevedie vás posilňovňou a vysvetlí vám, ktoré zóny slúžia na aký typ tréningu
- Ukáže vám, ako pracovať so strojmi, ako si ich vhodne nastaviť a ako na nich cvičiť
- Naučí vás predovšetkým správnu techniku cvikov, čo je na začiatku veľmi dôležité. Ak budete cvičiť samy a hneď od začiatku si osvojíte zlú techniku, v budúcnosti sa vám to vypomstí
- Poradí vám, ako si zostaviť série cvikov
- Ak máte zdravotné ťažkosti v určitej telovej partii, poradí vám vhodné cviky a tiež naopak, ktorým cvikom sa vyhnúť
Ako na prvú návštevu posilňovne bez trénera?
Ak ste sa už niekedy venovali nejakému športu alebo skúsili cvičenie aspoň doma, nebude pre vás až také ťažké zorientovať sa.
Osvojte si základy
Nesnažte sa hneď naraz vyskúšať všetky možné stroje a pomôcky. Nevšímajte si a neriešte, že niekto iný zvláda zdvihnúť viac kíl či urobiť viac opakovaní. Prvé dni až týždne sa zamerajte na základné stroje a základné cviky. Naštudujte si doma správnu techniku cviku a aj dýchania. Skôr či neskôr na takéto samoštúdium aj tak príde. A je lepšie hneď na začiatku, aby ste si neosvojili zlé návyky.
Choďte pripravený
Prezrite si doma pár videí, ktoré ukazujú základné cviky a ako ich správne cvičiť. Vopred si v hlave premyslite, prípadne si pokojne do telefónu zapíšte, akú sériu cvikov chcete vyskúšať. Aby sa vám nestalo, že prídete do posilňovne a budete bezhlavo behať od stroja k stroju. Na začiatok sa inšpirujte videami a keď už budete mať odcvičené viac, aj samy si budete schopní zostaviť vlastné série.
Cvičte podľa svojich možností
S nikým sa neporovnávajte. Každý sa nachádza v inej etape svojho tréningu. Keď sa budete pri cvičení inšpirovať niekým iným, buďte obozretní. To, že je niekto v lepšej forme ešte nemusí znamenať, že daný cvik vykonáva správne.
Určite ste už nejedného aktívneho športovca počuli hovoriť ako dnes cvičí nohy, ruky či stred tela. Ak však patríte medzi začiatočníkov, bude zrejme vhodnejšie začať s celotelovým tréningom. Úplným začiatočníkom totiž stačí každú svalovú partiu odcvičiť raz za týždeň a odrazu veľká námaha na jednu partiu môže byť pre vás náročná. Série cvikov plánujte hlavne tak, aby ste ich zvládli odcvičiť.
Skúšajte cviky kombinovať
Väčšina posilňovní má tri zóny – silovú, kardio a funkčnú zónu. Na začiatok môžete skúsiť voľné váhy (činky) a postupne prejsť na stroje na silové cviky s vyššou záťažou, prípadne tieto cviky striedať a kombinovať. Voľné váhy zapájajú viac svalov a sú, aspoň čo sa pohybu týka, prirodzenejšie pre telo. Takýto typ tréningu vám vie poskytnúť aj funkčná zóna, ktorá je ideálna na cviky s vlastnou váhou.
Vyskúšajte skupinové tréningy
Ak posilňovňa ponúka skupinové tréningy, nebojte sa vyskúšať aj tie. Väčšinou ide o rôzne typy tréningov a vy tak možno nájdete niečo nové, čo vás baví. Prípadne si môžete osvojiť niektoré cviky a zaradiť ich do svojej rutiny.
Nezabúdajte na oddych
Ako často by ste mali chodiť do posilňovne? Pravidelnosť je pri cvičení kľúčová, no netreba to hneď od začiatku prehnať. Ako začiatočníkovi vám bude stačiť cvičiť 3 – 4 krát do týždňa. Pri takej frekvencii dokážete potrénovať každú svalovú partiu. No pamätajte, že dobré tempo je také, aké dokážete udržať.
Veríme, že sme vás presvedčili dať šancu posilňovniam a už si balíte veci na prvú návštevu. Či už ste sa rozhodli prísť samy alebo vyhľadať pomoc trénera, pomôžeme vám s oboma.
Prezrite si našich profesionálnych trénerov alebo nás jednoducho oslovte na recepcii a radi vás prevedieme v 365 Fit&Co.